Elon Musk Pentagon’un iki ihalesini kazandı

Dünyanın en zengin iş insanlarından olan ve Tesla’nın kurucusu olarak son zamanlarda Bitcoin ile alakalı açıklamalarıyla dikkati çeken Elon Musk yaklaşık 160 000 000 dolarlık (yaklaşık 1.2 milyar TL’lik) iki ihale kazandı.

Ünlü iş insanı Elon Musk, Amerika Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) iki ihalesini kazandı. Pentagon tarafından yapılan yazılı açıklamada Musk’ın şirketi SpaceX, yaklaşık 160 000 000 dolar (yaklaşık 1.2 milyar dolarlık) değerindeki iki ihaleyi kazandı.

Musk’ın sahip olduğu SpaceX’in Falcon 9 füzeleri ihale kapsamında iki ayrı operasyonda kullanılacak. Pentagon, her bir operasyonun ayrı ayrı harcamalarını kamuoyu ile paylaşmazken, bütün sürecin 2023’ün sonunda tamamlanmasının beklendiğini açıkladı.

Füzelerin fırlatılmasının California’daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü ve Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri Üssü’nde gerçekleşeceği belirtildi.

ÜÇÜNCÜ İHALEYİ KAZANDI

Pentagon’un bu açıklamasıyla beraber Elon Musk’ın Pentagon’dan aldığı ihalelerin toplam sayısı 3’e çıktı. Ekim ayında Amerika Savunma Bakanlığı için füze takip uyduları yerleştirmek için 149 milyon dolarlık bir ihale kazanan Space X, geçen sene Temmuz ayında da Amerika Uzay Gücü’nün yeni roketlerinin % 40’ını kazanmıştı.

Pentagon, SpaceX’in beraberinde ULA isimli şirketten de fırlatma desteği alınacağını ve ULA’nın da değişik bir ihale kazandığını duyurdu. ULA, Boeing ile Lockheed Martin’in ortaklığı ile oluşan bir kurum olarak dikkat çekti.

Daha fazla haber için TIKLAYINIZ..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir