E-ticaret ve İş yapmak isteyen kadınlara destek

İşini e-ticarete taşıyarak büyütmek isteyen girişimci kadınlar için Hepsiburada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliği ile kapsamlı bir destek programı hazırladı.

Hepsiburada’nın Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan’ın liderliğinde 2017 senesinde hayata geçirdiği Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu ile imza attığı işbirliği kapsamında bir adım daha ileri taşınıyor.

Kadınların işlerini online alışverişe taşıyarak ekonomik faaliyetlere katılımını arttırmak ve online alışverişte güç kazanmalarını sağlamak amacı ile başlatılan işbirliğiyle zorlu pandemi döneminin etkilerinin hızla ortadan kaldırılmasına da destek verilmesi hedefleniyor.

E-ticaret ekosisteminin geliştirilmesi, işini online alışverişe taşımak, büyütmek isteyen girişimci bayanlar için fırsat eşitliğinin sağlanması ve dijital dönüşümlerinin desteklenmesi için 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başlatılan işbirliğiyle TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu’na bağlı 8 bine yakın kadın girişimciye ve bu girişimcilerin kurdukları kadın kooperatiflerine; mart ayına özel 50 Bin TL ciroya kadar %75 komisyon indirimi, 30 000 TL’ye varan reklam tanıtım ve pazarlama desteği, fotoğraf çekimi ve kargo desteği, işbirliğine özel bedava dağıttığı çevrim içi online alışveriş eğitimleri gibi pek çok fırsat sağlanıyor. Ayrıca Türkiye ve bölgesinin lider online alışveriş platformu Hepsiburada’nın 40’a yakın kategoride, 50 000 000 ürün çeşidini müşterileri ile buluşturarak aylık 200 milyonun üstünde ziyareti ağırlayan dev ekosistemi sayesinde kadın girişimcilerin marka bilinirliklerine de katkı sağlanıyor.

Güçlenen kadın toplumumuzun refahını arttıracak

Kadınların kendi işlerini kurma yolu ile güçlenmesinin ailede ve kamusal alanda da güçlenmesini sağlayacağını belirlen TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Sayın Nurten Öztürk sözlerine şu biçimde devam etti: “ E-ticaret bayanlar için yeni fırsatlar barındırıyor. Özellikle pandemi döneminde e-ticaret, çok büyük bir ivme kazandı. Pandemi döneminde hepimiz gördük ki dijitalleşen ve online alışveriş yapan firmalar ayakta kalmakta zorlanmadılar, hatta krizi fırsata çevirdiler. Evlerinde veya atölyelerinde ürettikleri ürünleri çevrim içi pazaryerleri satışa sunarak ticarete atılan bayanların sayısı her geçen sene artıyor.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Tüm Platformlar - Startup Jobs Istanbul

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak bu vizyonla, kadın girişimcilerimizin dijitalleşmesine ışık tutarak online alışverişe yönelmelerini sağladık. Özellikle pandemi döneminde ulusal çapta faaliyette bulunan online alışveriş pazaryerleri ile anlaşmalar yaparak, kadın girişimcilerimize avantajlı paketler sunduk, ilk kez online alışveriş yapacak işletmelerimize düşük komisyonlu satış olanağı getirdik.

Şimdi de ülkemizin önde gelen online alışveriş pazaryerlerinden “Hepsiburada” ile yeni ve ayrıntılı bir işbirliğine gidiyoruz. TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu’ndaki kadın girişimcilerimize özel mart ayı boyunca devam edecek komisyon indirimi, reklam tanıtım ve pazarlama desteği, kargo desteği, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunacağız. Ayrıca Hepsiburada işbirliğinde geliştireceğimiz özel satış alanıyla kadın girişimcilerimiz, hem ürünlerini sergileyebilecek, hem de başarı hikâyelerini kısa videolarla anlatabilecek.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın girişimcilerimizin işlerini büyütmeleri adına her çeşit desteği vermeye devam edeceğiz.”

İşbirliği hakkında fikirlerini söyleyen Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan ise dengeli bir ekonomik büyümede kadın istihdamının ve bayanların ticarette güç kazanmasının önemine vurgu yapmasının ardından konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kadınların yaşamın her alanında varlığının, katkısının artmasını çok önemsiyoruz. Kadın girişimcilerin ekonomik faaliyetlere katılımı arttıkça; yaşam da, ekonomimiz de güçleniyor ve zenginleşiyor. Böylece, dijital dönüşüme uyum sağlayan, rekabetçi ve daha kuvvetli bir ülke olma yönünde hızlı yol alıyoruz. Hepsiburada olarak, Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü Programı ile tüm teknoloji ve pazarlama gücümüzü bayanlar için seferber ediyoruz. Hepsiburada ve TOBB arasında sağlanan iş birliği ile programımıza TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu üyelerini dahil ederek, online alışverişte büyümek isteyen, işlerini yeni kuran kadın girişimcilerin online alışveriş ile tanışmaları ve imkanlara erişimleri için ilave katkılar sunmuş olduğumuz için memnuniyet duyuyoruz. Çağdaş bir toplumumuzun temelinde cinsiyet eşitliği olması gerektiğinden hareketle, tüm imkanlarımızı seferber ederek kadın girişimcilerin işlerini büyütmeleri için çalışmayı sürdüreceğiz.”

Hepsiburada’nın dengeli bir ekonomik büyüme sağlamak adına kadın istihdamının artırılması ve e-ticarette girişimci bayanların desteklenmesini sağlamak amacıyla 2017 senesinde başlatmış olduğu Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü programı ile bu güne dek 19 binden fazla girişimci kadına ulaşıldı. 50 kadın kooperatifi ve 15 sivil toplum kuruluşunun faydalandığı programa dahil olan girişimci kadınlardan %95’i satış başarısı gösterdi ve işlerini 98 kat büyüttüler.

Programa dahil olmayı isteyen TOBB Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler Kurulu üyeleri, TOBB internet sitesi üzerinden, http://bilgisistemi.Tobbgirisimcilik.Org.Tr/kadingirisimci linkine tıklayarak daha ayrıntılı bilgi alabilir ve müracaat yapabilirler.

Daha fazla haber için Tıklayınız..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir