2021’in En çok kazanan yıldızı Adani

Hintli milyarder iş adamı Gautam Adani, yıl başından bu yana 16,2 milyar dolarlık servet artışıyla Jeff Bezos ve Elon Musk gibi isimleri geride bıraktı. Adani, 2021 yıl başından bu yana dünyada servetini en çok artıran isim oldu.

Dünya Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates ve Warren Buffet’ın servetini konuşurken Hindistanlı bir iş adamı, hepsinin önüne geçti.

Bloomberg’in dünyanın en zengin insanları listesinde yıl başından bu yana servetini en çok artıran isim Hindistanlı milyarder Gautam Adani oldu.

SERVETİ İKİ BUÇUK AYDA 16,2 MİLYAR DOLAR ARTTI
Birçok sektöre yayılan Adani Group’un patronu olan isim, yıl başından bu yana servetini tam 16,2 milyar dolar artırdı ve 50 milyar dolarlık servete ulaştı.

Ulaştırmadan enerjiye kadar pek çok alanda yatırımları olan Adani, dünyanın en zenginleri listesinde de 26. Sıraya kadar yükseldi.

Adani’nin borsada işlem gören firmalarından biri hariç hepsi, yıl başından bu yana en az % 50 değer kazandı.

HİSSELERİ BORSADA EN ÇOK KAZANANLAR ARASINDA

Bloomberg, Hindistanlı iş adamı Adani’nin holdinginin piyasa değerinin de bu yıl toplamda yüzde 90 değer kazandığını aktardı.

Emtia ticareti şirketi Adani Enterprises Ltd., geçen ay Hindistan’da 1 gigavatlık veri merkezi kurmak üzere anlaşma imzalamıştı. Grubun bayrak taşıyıcısı olan bu şirketin değeri yıl başından bu yana % 90 oranında arttı ve 8 milyar dolara yükseldi.

Adani Total Gaz işletmesinin piyasa değeri de bu sene % 96 artışla 8 milyar dolara ulaştı. Adani’nin elektrik iletim şirketi Adani Transmission Ltd de aynı dönemde değerini % 79 artırdı. Diğer şirketler olan Adani Power Ltd., Adani Ports ve Special Economic Zones Ltd. De değerlerini % 52 ve üstünde artırdı. Yeşil enerji şirketi Adani Green Energy Ltd. De geçen sene % 500 değer kazancının ardından bu sene da % 12 değerlendi.

AMBANİ’Yİ GEÇTİ
Dünyanın en zenginleri listesinde yer alan bir diğer Hindistanlı zengin Mukesh Ambani’nin servetinde yıl başından bu yana artış 8,1 milyar dolar oldu.

Ambani, 84,8 milyar dolarlık servetiyle en zenginler listesinde 10. Sırada bulunuyor.

İLK SIRADA BEZOS VAR
Dünyanın en zenginleri listesinde ilk sırada, 183 milyar dolarlık servetiyle online alışveriş ve bilişim devi Amazon’un patronu Jeff Bezos bulunuyor. Ancak Bezos’un serveti yıl başından bu yana 7,6 milyar dolar azaldı.

En zenginler listesinde ikinci sırada ise 180 milyar dolarlık servetiyle Tesla ve SpaceX’in patronu Elon Musk bulunuyor. Musk’ın serveti yıl başından bu yana 7,2 milyar dolar arttı.

Üçüncü sırada ise 139 milyar dolarlık servetiyle Microsoft’un patronu Bill Gates bulunuyor.

Daha fazla haber için TIKLAYINIZ..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir